کودکان شاد

گذراندن دوران  کودکی شاد و سالم می تواند فرزندان و کودکان را برای موفقیت در زندگی آماده کند. اما بسیاری از ما والدین نمی‌دانیم  که دقیقاً چگونه در دنیای امروز بچه‌های شاد تربیت کنیم. تربیت فرزندان شاد به معنای ایجاد لذت لحظه ای یا رضایت فوری آنها نیست. در واقع، کاملا برعکس است.
 
بچه های شاد دارای مجموعه مهارت هایی هستند که به کودکان دبستانی آنها اجازه می دهد از شادی طولانی مدت در زندگی لذت ببرند. کودکان سالم و شاد می‌توانند در تلاش برای رسیدن به اهدافشان از رضایت آنی خود چشم پوشی کنند. می­توانیم با ایجاد عادات سالم و همیشگی به فرزندان و کودکان کمک کنیم تا با بازی های کودکانه، این مهارت های تربیتی و پرورشی را توسعه دهند.
 

ده راهبرد برای تربیت فرزندانی شاد

 

بازی آزاد در فضای باز

قدرت بازی در فضای باز را دست کم نگیرید. دویدن روی چمن، بالا رفتن از درختان، نشستن روی تاب و کندن خاک برای بچه های دبستانی و پیش دبستانی خوب است. مطالعات نشان می‌دهد که رایحه‌های مرتبط با طبیعت، مانند درختان کاج و چمن  می‌تواند خلق و خوی کودکانمان را تقویت کند. .
بازی در فضای باز همچنین می تواند مهارت های اجتماعی را در کودکان بهبود بخشد. یک مطالعه در سال 2017 که در مجله علوم و پزشکی در ورزش منتشر شد، نشان داد که کودکان و دانش آموزهای دبستانی که زمان خود را برای بازی در خارج از خانه افزایش می‌دهند، همدلی، مشارکت، و خودکنترلی خود را افزایش می‌دهند - که مهارت‌های اجتماعی حیاتی هستند.
 
کودکانی که مهارت های اجتماعی بهتری دارند احتمالاً از روابط سالم تری برخوردار خواهند بود.
 
 
یک مطالعه  دیگر نشان داد بچه‌هایی که مهارت‌های اجتماعی بهتری دارند، دو برابر بیشتر احتمال دارد به دانشگاه بروند و کمتر دچار سوء مصرف مواد، چاقی و خشونت شوند. بنابراین، بازی در فضای باز را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. حتی زمانی که آب و هوا عالی نیست، فرزندان خود را تشویق کنید تا دوچرخه سواری کنند، با بچه های محله بازی کنند و در فضای باز عالی بدوند.
 

بازی یخمک

هدف این بازی با توپ این است که تا جایی که ممکن است بدوید و از فردی که توپ را پرتاب می کند دور شوید.  سپس بدون حرکت دادن پاها، زمانی که توپ به سمت شما پرتاب می شود جاخالی دهید.
 
حتماً از یک توپ بسیار نرم مانند توپ فوم استفاده کنید که برای پرتاب شدن به سمت افراد بدون آسیب رساندن به آنها ساخته شده است.
 

چگونه بازی کنیم

با یک نفر در وسط شروع کنید. آن شخص پرتاب کننده یا «اوستا» است. هر کس دیگری باید در دسترس پرتاب کننده بایستد.
پرتاب کننده توپ را مستقیماً به هوا پرتاب می کند. به محض رها شدن توپ، بازیکنان شروع به فرار از اوستا  می کنند. هنگامی که پرتاب کننده توپ را در مسیر بازگشت به پایین می گیرد، فریاد می زند: "یخ!" در این مرحله بازیکنان بلافاصله در جایی که هستند منجمد می شوند.
سپس پرتاب کننده سعی می کند بازیکنی را با توپ نشان کند. بازیکن یخ زده می تواند سعی کند جاخالی دهد اما اجازه ندارد پاهای خود را حرکت دهد. اگر بازیکن ضربه بخورد، حرف "خ" را می گیرد و به سمت وسط حرکت می کند تا اوستای بعدی باشد.
اگر پرتاب کننده اشتباه کند، مراحل تکرار می­‍شود. در دفعات بعدی که بازیکنی ضربه می­خورد حرف " م " و " ک" را دریافت می­کند. کسی که سه بار ضربه بخورد یخمک شده است و از بازی خارج می­شود.
بازی تا زمانی انجام می شود که بازیکن هر چهار حرف "ی خ م ک" را دریافت کند، که به این معنی است که او از بازی خارج شده است. بازی تا زمانی ادامه می یابد که تنها یک بازیکن باقی بماند. آن بازیکن برنده است.
در ادامه بازی­های کودکانه دیگری را که مناسب فضای خارج از خانه است معرفی خواهیم کرد.